Hipoteka odwrócona

BIK Pożyczki Promocja Poradniki dla Klinetów Pożyczka Lokalna

Hipoteka odwrócona jest coraz popularniejszym na polskim rynku rozwiązaniem.

Wydaje się, że w obliczu ciągle spadającej szacowanej średniej wysokości wypłacanych emerytur (co jest nieuniknionym procesem wobec spadającego stosunku liczby osób pracujących do emerytów),

 

będzie stawała się coraz popularniejsza. Dla wielu osób może to być bowiem ostatnia deska ratunku, umożliwiające starszej osobie godne życie. W związku z rosnącą popularnością hipotek odwróconych, warto przyjrzeć im się bliżej. W istocie hipoteka odwrócona jest umową umożliwiającą uwolnienie kapitału zamrożonego w nieruchomości.

Oznacza to ni mniej ni więcej, że osoba fizyczna decydująca się na zawarcie takiej umowy i posiadająca nieruchomość decyduje się na przekazanie jej bankowi w chwili swojej śmierci, w zamian za co otrzymuje wynagrodzenie. Oczywiście wysokość owego wynagrodzenia zależna jest od wartości nieruchomości oraz wieku osoby (a raczej od szacunkowej długości dalszego trwania życia w przypadku kobiety i mężczyzny w wieku 70 lat, to mężczyzna otrzyma więcej, ponieważ statystycznie będzie żył krócej).

W większości zawieranych współcześnie umów hipoteki odwróconej kwota, którą otrzymuje osoba zawierająca tę umowę nie przekracza 70% wartości nieruchomości. Czy to mało? Z jednej strony, wydaje się, że prowizja ponad 30% wartości nieruchomości (a czasami nawet 60%) dla banku jest dosyć wysoka. Z drugiej jednak komfort wynikający z bezpieczeństwa finansowego i socjalnego (do śmierci zachowuje swoje mieszkanie) może być dla starszej osoby bardzo ważny.

W przypadku, kiedy posiadacz mieszkania ma dzieci, oczywiście bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest poproszenie ich o pomoc finansową, w zamian za co w przyszłości będą mogły liczyć na spadek w postaci mieszkania. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, warto zainteresować się hipoteką odwróconą jako możliwością uniknięcia braku płynności finansowej. Warto więc posiadać niezbędną wiedzę w tym zakresie oraz świadomość, że można z tego rozwiązania skorzystać jeśli nasza sytuacja będzie tego wymagała.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tabletki na odchudzanie
tabletki na odchudzanie
6 lat temu

Najlepsze tabletki na odchudzanie, schudnij 20 kg w miesiac – tabletki na
odchudzanie