Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

BIK Pożyczki Promocja

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto – Wkrótce wejdą w mieszkanie zmienione przepisy ustawy o pomocach płatniczych, które pozwalają odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi kiedy wtedy osiągnąć.
Nowelizację ustawy o pomocach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe ustawy zaczną funkcjonować w toku 3 miesięcy po publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

 

– Z apeli do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem wielkich problemów. W ekstremalnych wypadkach klienci tracili w niniejszy technologia pieniądze, skoro nie było procesu zmuszającego odbiorcę do obrotu środków. Dzięki tej wymianie w grup przypadków kupimy je chociażby w porządku paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W działalności pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego odbiorcy (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach wytwarzanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do tej chwili, nie było łatwej i ciągłej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkownikowi, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie informował swój bank czy SKOK o tym fakcie. Tenże będzie uważał 3 dni na poinformowanie konsumentowi o błędzie i konwencjach braku zwrotu środków w toku 30 dni.

– Zwrot zabiegów będzie dokonywany na profesjonalny rachunek techniczny, co umożliwia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w toku 1 dnia codziennego będzie prowadził je na konto klienta. Jeśli w transakcję zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w toku 30 dni, bank czy SKOK będzie przymuszony do przekazania płatnikowi danych kliencie.

– Pozwoli to skuteczne dochodzenie prawa na drodze sądowej. Podstawę prawną stanowić będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest wskazane – mówi Bartosz Wyżykowski.

W działalności świadczy to, że odbiorca omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do ostatniego wyrokiem sądu i weźmie dodatkowo wydatki połączone z procesem.

Powodem do zrealizowania proponowanych zmian stanowiły tematy zgłaszane przez klientów do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach akcji Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wybrany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w obiektu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które stanowiły celem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zaproszonych do współpracy w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments