Meble tapicerowane ze skóry naturalnej nie od dziś robią wrażenie na gościach. To gustowny element pomieszczenia, który przyciąga uwagę. Jednak piękny element wyposażenia wnętrza będący także wizytówką domu, wymaga również odpowiedniej pielęgnacji.
Spis Treści
Nawilżenie i natłuszczenie mebli tapicerowanych
Skóra naturalna to materiał od wielu wieków wykorzystywany przez człowieka. Ten naturalny surowiec używany był do wytwarzania odzieży, namiotów, części uzbrojenia i narzędzi. W rzemiośle meblarskim skóra jest wykorzystywana również nie od dziś. W starożytności była ona symbolem ogromnego luksusu, na który mogli pozwolić sobie tylko wybrani. Dzisiaj, pomimo upływu czasu, często występuje jako element wyposażenia wnętrza. Każdy właściciel z pewnością nie raz nie dwa zadawał sobie pytanie, w jaki sposób najlepiej o nią zadbać? Co zrobić, aby służyła nam jak najdłużej? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek. Suche powietrze i wysoka temperatura są bardzo szkodliwe dla skórzanej tapicerki. W wyniku ich działania, na powierzchni szybko pojawiają się pęknięcia. Warto zatem pamiętać o kilku zasadach podczas ich użytkowania:
- Podobnie jak w przypadku naszej cery, skórę należy nawilżać i to regularnie.
- Trzeba pamiętać o tym, aby korzystać z delikatnych, bardziej naturalnych specyfików, które nie posiadają ani alkoholu, ani żadnych innych rozpuszczalników.
- Skórzana tapicerka to materiał, który zalicza się do bardzo delikatnych. Zbyt duża ilość środków chemicznych może spowodować pęknięcia i odbarwienia.
Proste czyszczenie mebli tapicerowanych
Skórzane meble najlepiej odkurzać regularnie. Unikniemy w ten sposób gromadzenia się nadmiernej ilości kurzu i zabrudzeń. Warto dodać sobie np. do sobotniego sprzątania taki kolejny mały ,,rytuał”,aby przy okazji odkurzania dywanów, odkurzać również naszą kanapę. Informacja ważna dla alergików jest taka, że skórzana tapicerka nie gromadzi aż tak wiele roztoczy, które podczas sprzątania dla osób uczulonych mogą być prawdziwą zmorą. Jak widać, dzięki meblom tego typu odpoczywa także nasz nos, co jest pewnie nie bez znaczenia dla osób nadwrażliwych na tego typu alergeny. Można także przygotować specjalny roztwór, którym wyczyścimy naszą tapicerkę. Należy zmieszać ¼ szklanki proszku do prania z 1 szklanka ciepłej wody. Warto miksować to blenderem do momentu, aż uzyskamy sztywną pianę, która nałożymy potem na czyszczoną przez nas tapicerkę. Ubita piana może przypominać białko.
Światło słoneczne a skórzana tapicerka mebli
Promienie światła słonecznego mają szczególnie niekorzystny wpływ na skórzaną tapicerkę. Umieszczenie mebla w miejscu, gdzie pada na nie bezpośrednie i naturalne światło jest bardzo złym pomysłem. Wysoka temperatura jest przyczyną pękania i wysychania materiału. Idąc tym tropem, sofy, fotela czy kanapy nie stawiamy np. bezpośrednio przy oknie. Warto przemyśleć raz jeszcze kupno mebla do pokoju od strony południowej, ponieważ przez taką lokalizację możemy niechcący zniszczyć nasz mebel. Jeśli ma on już kilka lat, a materiał, którym jest pokryty, uległ dużemu zniszczeniu, to należy zastosować zmiękczający specyfik, przywracający jego poprzedni stan.
Czego meble tapicerowane ze skóry naturalnej nie lubią?
Do użytkowania i pielęgnacji skórzanej tapicerki nie stosujemy środków piorących, mydła, detergentów, olejów i rozpuszczalników. Po ich zastosowaniu mogą wystąpić trudne do naprawienia plamy i pęknięcia w materiale. Dodatkowo, oprócz unikania zbyt dużej ekspozycji na słońce, nie należy stawać mebli blisko grzejników. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na obicie mebla i elementy drewniane oraz spowodować niechciane przebarwienia. Warto jeszcze zapamiętać, że w momencie ustawiania mebli czy przemeblowania pomieszczenia, nie przesuwamy ich, tylko przenosimy chwytając od spodu.
Meble ze skóry naturalnej a design
Materiał tego typu nadaje wnętrzu określonego smaku i stylu, niezależnie od tego, czy pokrywa ona komplety wypoczynkowe, czy pojedyncze fotele. Mebel pokryty skórzaną tapicerkę dodaje klasy, elegancji zarówno nowoczesnym, jak i tradycyjnym wnętrzom. Decydując się na tego typu meble, należy przede wszystkim dobrze dopasować je do innych elementów obecnych w pomieszczeniu, ponieważ całość stworzy wtedy niepowtarzalny klimat, który z pewnością zostanie zauważony i doceniony przez odwiedzających nas gości. Jeśli zachowamy przytoczone powyżej zasady dobrego użytkowania tych mebli oraz będziemy je odpowiednio pielęgnować, na pewno pozostaną one inwestycją na wiele lat.
Informacje o autorze artykułu Autorem artykułu jest MEBLES Sarapata – producent mebli tapicerowanych z Kalwarii Zebrzydowskiej |