Kredyt we frankach a odpowiedzialność współkredytobiorcy.

Kredyt we frankach a odpowiedzialność współkredytobiorcy.

Polecne i promocje

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny w złotówkach lub walutowy, konieczne jest wykazanie w banku swojej zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa jest dla banku wyznacznikiem naszego systematycznego spłacania rat i w przeszłości – ostatecznego zamknięcia kredytu. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników, które bank bardzo szczegółowo analizuje i na ich podstawie wydaje swoją decyzję. Może zdarzyć się, że decyzja ta będzie negatywna, wówczas warto pomyśleć o innych rozwiązaniach. Jednym z nich jest zaciągnięcie kredytu wraz ze współkredytobiorcą. Jakie prawa i obowiązki bierze na siebie osoba, która współdzieli kredyt hipoteczny?

Kredyt we frankach a odpowiedzialność współkredytobiorcy

Kiedy myślimy o zakupie nieruchomości, z pewnością najbardziej chcielibyśmy sfinalizować zakup gotówką, niestety, rzadko kto dysponuje tak dużą kwotą. Decydujemy się wówczas na zaciągnięcie w banku kredytu hipotecznego. Przed udzieleniem kredytu, bank bierze pod lupę naszą zdolność kredytową, na którą się składa wiele czynników – zarobki i stabilność zatrudnienia to tylko niektóre z nich. Niestety, może się okazać że nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska i bank odmówi udzielenie kredytu. Istnieje kilka rozwiązań, aby wybrnąć z tej sytuacji, a jednym z nich jest współdzielenie kredytu. Współkredytobiorca jest to osoba, która współdzieli kredyt, a zatem bierze na siebie wszystkie prawa i obowiązki kredytobiorcy – krótko mówiąc, również bierze na siebie spłatę kredytu, nawet wówczas gdy druga osoba z jakichś powodów nie będzie w stanie go spłacać. Jest to zatem duża odpowiedzialność i niewielkie ryzyko, że całkowity obowiązek spłaty zobowiązania przejdzie na jedną osobę. Z tego względu, współkredytobiorca jest zazwyczaj osobą zaufaną, z kręgu rodziny lub przyjaciół osoby starającej się o kredyt.

Jeszcze kilkanaście lat temu kredyty frankowe były udzielane bez większych przeszkód i ze względu na niskie oprocentowanie cieszyły się bardzo dużą popularnością. Obecnie, osoby, które zaciągnęły wówczas kredyty frankowe dekadę później mają wysokość długu do spłaty na tym samym poziomie. Nie inaczej wygląda sytuacja współkredytobiorców, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązanie wobec banku i muszą spłacać kredyty we frankach.

Czy każdy może współdzielić kredyt hipoteczny?

Zdolność kredytowa współkredytobiorcy jest poddawana takiej samej weryfikacji, co zdolność kredytowa kredytobiorcy. Różnica jest tylko taka, że zdolność obu tych osób jest liczona podwójnie, a zatem szanse na otrzymanie kredytu zdecydowanie rosną. Bank analizuje miesięczne zarobki netto, staż pracy, stanowisko oraz formę zatrudnienia, wszystkie koszty utrzymania – w tym koszty osób, będących na utrzymaniu danej osoby, a także historię kredytową i aktualna zobowiązania finansowe. Niezwykle ważnym czynnikiem jest także wiek osoby, ubiegającej się o kredyt hipoteczny. Zdolność kredytowa pod kątem wieku jest obliczana według jednego klucza, do wieku najstarszego kredytobiorcy dodaje się okres spłacania rat kredytowych, wynik natomiast nie powinien przekraczać 70 lat. Wynika z tego, że jeśli jesteś młodszy od osoby z którą będziesz współdzielić kredyt, jej wiek nie powinien przekraczać 70 lat przy 30-letnim okresie kredytowania.

Współudział w kredycie hipotecznym – za i przeciw

Współudział w kredytowania nieruchomości to niewątpliwie doskonałe rozwiązanie przy niskiej zdolności kredytowej. Jeśli ubiegasz się o kredyt z drugą osobą, wasza zdolność kredytowa jest liczona podwójnie. Współkredytowanie niesie za sobą jednak sporo ryzyka i wymaga od współkredytobiorcy zaangażowania. Przede wszystkim, musi przygotować się na szereg formalności związanych z procedurą kredytową w banku, a po przyznaniu kredytu – pamiętać o jego comiesięcznym spłacaniu przez cały okres kredytowania. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że kredytobiorca straci główne źródło utrzymania i nie będzie w stanie spłacać zobowiązania. Taka sytuacja nie redukuje jednak obowiązku spłaty tego zobowiązania, który spada na współkredytobiorcę.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments