Jakie różnice są pomiędzy kredytem a pożyczka? Co jest bardziej oplacalne ?
Przy szukaniu dodatkowych środków finansowych, często myślimy o zaciągnięciu kredytu lub wzięciu pożyczki. Jest to najprostsza droga do zwiększenia swoich zasobów finansowych, jeśli człowiek wie, że kredyt i pożyczka to dwie zupełnie inne strony medalu. Czym zatem różnią się te dwie formy zadłużenia?
Pożyczka Jest operacją finansową, która może być udzielona zarówno przez osobę fizyczną, jak i instytucję. Warunkiem jest, by środki, które powyższe osoby proponują były ich własnością. Osoba pożyczająca może udzielić dyspozycji na daną kwotę pożyczkobiorcy na czas określony lub nieokreślony. W zależności od potrzeb oraz kwoty zaciąganej pożyczki, umowa może być zawarta odpłatnie lub nieodpłatnie. Za każdym razem jednak, należy sporządzić umowę w formie pisemnej, o ile prawo nie stanowi inaczej. Również naliczanie i pobranie odsetek nie jest określone, więc każdy pożyczkodawca może sobie ustanowić swój własny procent. Przedmiotem pożyczki, nie zawsze muszą być pieniądze- mogą być również rzeczy.
Kredyt jest już formą, która jest uregulowana przepisami prawa bankowego, więc logiczne, że udzielać mogą go tylko i wyłącznie banki. Umowa kredytu jest podpisywana w oddziale banku, w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. W umowie powinno być zawarte oprocentowanie kredytu, cel na jaki chcemy kredyt zaciągnąć oraz wysokość opłaty za podpisanie umowy. Ważnym jest, że środki pozyskane z kredytu są tylko do naszej dyspozycji, a kredytobiorca nigdy nie stanie się właścicielem tych środków pieniężnych.
Analizując powyższe formy zadłużenia, najlepiej nie korzystać z danych ofert, jednak jeśli już potrzebujemy się zadłużyć, należy pamiętać, aby nie robić tego pochopnie. Za każdym razem należy pozbierać informacje na temat danego kredytu lub pożyczki, aby nie popaść w jeszcze większe długi.
Więcej plusów ma pożyczka, ponieważ pieniądze dostaje się do ręki od razu, nie trzeba zakładać nigdzie kont oraz odbywa się to przez mniejszą ilość pośredników, a w dodatku nie trzeba deklarować celu pożyczki. Minusem jednak jest to, że procent nie jest ustalony odgórnie, więc pożyczkodawca może sobie go ustalić samodzielnie, co może być nieopłacanym z punktu widzenia pożyczkobiorcy.
W kredycie mamy pewność, że procent nie ulegnie zwiększeniu, jednak za wszystkie inne operacje (otwarcie konta, podpisanie umowy, itp.) trzeba zapłacić. Skąd zatem osoba, która chce pożyczyć pieniądze weźmie pieniądze na powyższe rzeczy?
Zdrowy rozsądek i brak pośpiechu jest gwarancją dostania optymalnej pomocy finansowej.
Artykuł powstał dzięki portalowi Nowa chwilówka