Kupno mieszkania to ogromne przedsięwzięcie. Wzięcie kredytu to związanie się z bankiem na długie lata. Podjęcie tej decyzji powinno być przemyślane i w pełni świadome. Kredyt mieszkaniowy to dla młodych ludzi bardzo duży koszt. Na szczęście wiele osób może skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”.
Jak to działa?
Program polega on na:
– dofinansowaniu wkładu własnego,
– wcześniejszej, częściowej spłacie kredytu w rodzinach, które będą miały co najmniej trójkę dzieci maksymalnie po pięciu latach od kupna lokalu mieszkalnego,
– częściowym zwrocie zapłaconego za materiały budowlane VAT-u (gdy buduje się mieszkanie lub dom i uczestniczy w programie).
Czy należy Ci się dofinansowanie?
Aby otrzymać pomoc w ramach akcji „Mieszkanie dla Młodych” trzeba spełnić kilka warunków. Wnioskodawca:
– nie może być właścicielem lokalu mieszkalnego, chyba że ma co najmniej trójkę dzieci,
– nie może mieć więcej niż 35 lat (jeden z małżonków może te granicę przekroczyć). Rodzina z co najmniej trójką dzieci nie musi spełniać tego warunku,
– musi wziąć kredyt mieszkaniowy przynajmniej na połowę wartości mieszkania, a okres kredytowania nie może być mniejszy niż 15 lat.
Najważniejszym warunkiem, który musi zostać spełniony jest wartość oraz powierzchnia kupowanego mieszkania czy też domu.
Ile musi kosztować Mieszkanie dla Młodych?
Aby dostać kredyt mieszkaniowy z dofinansowaniem, lokal musi spełnić warunki cenowe i powierzchniowe. Przepisy określają wskaźnik cen dla danych regionów. Dokładnie informacje na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Ceny podawane są za metr kwadratowy i ustala się je dla danego kwartału.
Na jakie dodatki można liczyć?
Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10%, jeśli nie mają dzieci; 15% w przypadku jednego dziecka, 20% dla dwójki dzieci, 30% jeśli mają co najmniej trójkę dzieci. Wiosek o dofinansowanie składa się razem w wnioskiem o kredyt.