Kredyt a pożyczka – czym się od siebie różnią?

Poradniki dla Klinetów Pożyczka Lokalna Śląskie

Kredyt i pożyczka to pojęcia, które wydają się wyrażać to samo, dlatego często używane są zamiennie. Choć oba te wyjścia są sposobem na zdobycie dodatkowych funduszy, to jednak opierają się na różnych zasadach.

Kredyt przede wszystkim może być udzielony jedynie przez bank. Zasady, na których jest zaciągany, zawarte są w Prawie Bankowym. Kredyt jest przede wszystkim przeznaczany na konkretny cel np. na zakup mieszkania czy samochodu. Jeśli pieniądze zostaną przeznaczone na inny cel, to bank może żądać ich zwrotu. Ważne jest również to, że decydując się na kredyt, trzeba liczyć się z różnymi opłatami, które się z nim wiążą. Należą do nich prowizje i odsetki, które bank naliczy w trakcie pobierania kredytu.

Pożyczka jest udzielana zazwyczaj przez osobę fizyczną, do której należą dane pieniądze. Kwota od razu staje się własnością osoby, która ją pożycza, natomiast kredyt opiera się na istnieniu pieniądza bankowego, który zapisany jest na koncie. Pożyczka nie musi być potwierdzona żadną umową. Dopiero gdy kwota przekroczy 500zł, należy sporządzić taką umowę opartą na kodeksie cywilnym. Cel, na który przeznaczona będzie pożyczka, nie jest ważny. Osoba, która otrzyma pieniądze, może zrobić z nimi, co będzie chciała.

Przede wszystkim jednak pożyczka nie niesie ze sobą żadnych opłat ani prowizji. Tak więc widać, że kredyt i pożyczka znacznie się od siebie różnią, choć przeciętny człowiek często posługuje się nimi wymiennie. Warto jednak wiedzieć, czym te dwa pojęcia się od siebie różnią, aby zdecydować się na odpowiednią opcję, gdy będziemy potrzebować dodatkowych funduszy.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments