Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Terapia bazalna Płoty

zachodniopomorskie

Edukacja osób z dużą niepełnosprawnością sprzężoną do ostatnia była kwestią marginalizowaną. W poprzednich latach można zauważyć korzystne zmiany w współczesnym rejonie. Powstaje jeszcze więcej nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i nauk, które cierpią na potrzeby rozwojowe tej liczby dzieci oraz młodzieży dzięki właściwie dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej także dobrej infrastrukturze.

Terapia bazalna Kalisz Pomorski

 

Część uczniów z racji zdrowotnych nie może realizować obowiązku szkolnego na gruncie placówki oświatowej. Wówczas podopieczny zawarty jest nauczaniem indywidualnym realizowanym w budynku rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą są dzieci wymagające stosowania procedur medycznych, tj. dializowane, korzystające nadal bądź czasowo z respiratora lub/i żywienia medycznego z wykorzystaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i chcące regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a jeszcze inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Samą z metod terapii osób z dużą niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój fizyczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny stworzony przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej stosowana jest również w działalności z dziećmi oraz młodzieżą dotkniętą wadą będącą produktem czynników prenatalnych i okołoporodowych, jak oraz z głowami dorosłymi, które wskutek wypadku uległy ciężkim uszkodzeniom neurologicznym, a ponadto w terapii chorób neurodegeneracyjnych i do towarzyszenia głowom w stanie terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w szkoleniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Postać z dużą niepełnosprawnością sprzężoną łączy się przez ciało, całym sobą. Brak mienia własnego ciała, do jakiego wykonywa już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza mężczyzny w stan na pograniczu snu i czuwania, w jakim samoświadomość i świadomość tego, co go ogranicza, stopniowo zanika. Granie w takim bycie może występować się codziennością osób z dużymi uszkodzeniami neurologicznymi, a w produkcie jechać do bierności i apatii. Terapia bazalna pomaga w wyborze odpowiedniej pracy do aktywności i odpoczynku, umożliwia zorganizowanie aktywności naszej dziecka poprzez poszukiwanie możliwych form i wskazanie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w charakterze realizacji podstawowych funkcji pielęgnacyjnych, modeluje sposób zabawy i wpada na wzrost komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi najwięcej korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez stały, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, jadąc do zmniejszenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. Toż niezwykle ważna strefa, zważywszy na często występującą u dzieci skoliozę idącą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Kalisz Pomorski

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments