Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najswobodniejszy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… wygranym w sprawy zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, stanowi ostatnie „etap mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są toż jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o największym nacisku – szokujące dla świata – to też trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem nadrzędnym będzie dokładna zmiana status quo. Rok bieżący że stanowić niczym wielkie wahadło, wychylające się w punkcie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki ekonomicznej i fiskalnej, a jeszcze – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki nazywało to szybką porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do wykonywania polityki mogłoby to oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich postać w terenie kosztów powiązanych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w sprawy zielonej oraz czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Połączonych w kontakcie z brakiem zwrotu z lokacie w współczesnym rynku, skorzystają z szansie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w naszych krajach. Zbiegnie się zatem w okresie z drugą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie ostatnie zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich popularności i marzenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to niezwykłym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, a też dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na koniec za wielkiego szumu medialnego i niskich zwrotów z lokacie. Choć w miarę kolejnych zobowiązań w terenie polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak najszybszy na świecie dostawca używanego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego jedne z najczystszych produktów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na rynku akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w sum rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na obniżenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w końca zwiększonego popytu oraz doskonalszych wartości oraz podobnie kiedy w przypadku Rosnieftu ceny jego treści wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie chociaż w Stanach Zjednoczonych, tylko dodatkowo na pełnym świecie zawarto na rynek biliony USD w budowie kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze większych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z pomoce na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a braki w Stanach Zjednoczonych są znane i wciąż rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w twórz przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a ceny zaczną gwałtownie żyć w miarę, jak pomysły będą dojeżdżać do gospodarki, kiedy na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na stany (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z ważnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i finansowym, wyróżniającym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co też dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz walką ze perspektywy przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup oraz na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia tworzeń oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę monetarną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w małym czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do kraju roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Z obecnego etapu na sektor ten wpływały negatywnie dwie duże siły. Ważną spośród nich istniał wzrost produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i bliskie postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była znaczenie istna amerykańska rewolucja w obrębie produkcji ropy z łupków, w końcu której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był żyjący kapitał polityczny i powszechny stojący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący istotny wzrost popytu na energię odnawialną. W rezultacie niższych cen oraz uważania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – dodatkowo będzie ostatnie jednocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną reklamą była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod cel bieżącego roku, że w kontakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z faktami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw trendu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego okresu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co stanowi zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w układu ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym okresie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne stanowić modną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie istnieje w okresie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również również inne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą niezmiernie zróżnicowane od lat. RPA prowadzi w punkcie bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we wszelkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w miarę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny trafią do zrozumienia w kwestii co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w tekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

A obecnie na startu 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a razem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stanach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „prawego i aktywnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen danej w wysokości 25 proc. na wszelkie przychody brutto na rynku amerykańskim produkowane z pracy zagranicznej. Uczyni to popularne protesty ze perspektywy partnerów handlowych, bo będą obecne w sprawie stare taryfy w drugim wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przenieść swoją produkcję do Poziomów Połączonych w planu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana zachowania w miarę żyć na sytuacja lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, zmierzając do zastosowania istotnego czynnika finansowego i trwałego umocnienia SEK. Jak powszechnie miało więc pomieszczenie w przypadku szwedzkiej polityki, również kiedy na startu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za wysoko w nowoczesnym opodatkowaniu, zmierzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przybyła do punktu, w którym społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje szeroką i wciąż będącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę metodę, tym jednym wykluczając ich z całej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak natomiast ich idee były doskonałe: otwartość i równość dla ludzi oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte leczenie może przytłaczać, i całe modele pragną istnieć modyfikowalne w przypadku zmiany okoliczności, by mogły znacznie funkcjonować. Inne kraje skandynawskie będą występować o „warunkach prowadzących w Szwecji” jak o zagrożeniu, oraz nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze względu na prosty status małej, otwartej gospodarki, będzie mocno podatna na wszystkie spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, jak również przemysłowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stanach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, również jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest zniszczony i biały, czyli chodzi do rodziny demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a roli w wieku 20-40 lat, jakie są znacznie dużo liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w jeszcze znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a jeszcze obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi przemieszczają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z zamożniejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do pewnego poziomu przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo powtarza się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, budując się na zlecane przez Węgry – oraz w kwestii premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci reagujących na kwestię praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że świat tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To niezwykłe do mieszkania status quo, a obie strony będą uznawały trudności z dojściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w zespole UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co stanowi ważną zmianę retoryki, która zbiega się w okresie z transferami z UE, ale zaniknie w układu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na cen, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek cen dolara o 30 proc. w układu do dobra. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom związanym z żyjącymi zagrożeniami ze perspektywy Miej Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i kontroli nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co zrobi z ADR największą część walutową na świecie. Celem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w istocie prowadzenia całego handlu w współczesnym obszarze zdecydowanie w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze względu na rosnące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej ilości światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą postrzegać coraz mniejszy napływ leków na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W układu zaledwie kilku miesięcy USD straci na cen 20 proc. w układu do ADR i 30 proc. w układu do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments