3 narzędzia, dzięki którym zadbasz o swoją prywatność OnLine

3 narzędzia, dzięki którym zadbasz o swoją prywatność OnLine

Warto przeczytać

W dobie coraz to łatwiejszego dostępu do Internetu ważnym zagadnienie stała się nasza prywatność. Często bowiem, mimo odmówienia przekazywania informacji, serwis dalej przechowuje pewne dane o nas. Jak zatem być anonimowym w Internecie? O tym, jak to zrobić, dowiecie się u nas.

Prywatność w Internecie — jak ją sobie zapewnić?

Większość stron internetowych jest w ścisłej współpracy z reklamodawcami. Przekazują one im najczęściej informacje na temat naszej aktywności, aby ci mogli wyświetlać dostosowane pod nas reklamy, jednakże nie każdy z nas chce być w taki, czy inny sposób monitorowany. Jak zatem zachować swoją prywatność? Istnieją pewne platformy i programy, które nam w tym pomogą, jednak zanim do nich przejdziemy, warto zrozumieć, w jaki sposób i jakie dane o nas są zbierane.

Jakie dane najczęściej są gromadzone?

Cóż, to zależy od rodzaju strony internetowej. Jeżeli jest to sklep internetowy, to będzie on zapewne przechowywał informacje na temat szukanych produktów i przeglądanych ofert, zaś jeżeli jest to wyszukiwarka, jak np. znany wszystkim Google, to zbiera ona dane na temat wyszukiwanych treści, a nawet klikanych linków.

Serwisów i gromadzonych przez nie danych można by wymieniać bez końca, jednak wszystkie mają cechę wspólną: gromadzą one informacje powiązane z naszym kontem i/lub adresem IP.

Adres IP to unikalny identyfikator, coś jak numer PESEL komputera — każde urządzenie w sieci go posiada i za jego pomocą może zostać rozpoznane. Tego typu informacje często są przechowywane przez stronę internetową, ale też czasami na naszym komputerze w tak zwanych cookies/ciasteczkach. Prostym sposobem byłoby po prostu ich wyłączenie, jednak, niestety, większość stron ich wymaga. Jedynym sposobem jest więc ukrycie swojego adresu IP w sieci.

Jak ukryć swój adres w sieci?

Jak już wiemy adres IP jest naszą „tożsamością” w sieci — każda strona go widzi, dlatego nie da się go bezpośrednio ukryć. Są jednak na to inne sposoby, dzięki którym nasza tożsamość nie zostanie ujawniona. Sposobem na to jest połączenie do sieci poprzez VPN lub TOR. Czym są te dziwne literki?

Są to sieci, które w uproszczeniu mówiąc, maskują naszą tożsamość, łącząc się z pożądaną przez nas stroną, a następnie wysyłając nam wynik. Dzięki temu serwis widzi nie nasz adres IP, ale adres VPN, przez który się łączymy, co uniemożliwi stronie identyfikację. TOR działa na podobnej zasadzie co VPN, jednak wykorzystuje on kilka połączeń w różnych częściach świata, co skutkuje wolniejszym ładowaniem stron, ale za to większą anonimowością.

Połączenie VPN jest w pełni szyfrowane i dzięki temu nikt nie jest w stanie śledzić Twoich działań w internecie. Często można również wybrać lokalizację, z której będziemy się łączyć, przez co uzyskujemy dostęp do stron, które są w Polsce niedostępne.

Jaki VPN wybrać?

Zależy to od celu i naszego budżetu. Przypominamy, że ukryta tożsamość nie zwalnia nas z przestrzegania prawa. W internecie można znaleźć darmowe programy do łączenia VPN, jednak najczęściej są to wersje próbne pełnych programów, przez co można łączyć się tylko w jednej lokalizacji. W przypadku darmowych VPN mogą być również inne ograniczenia jak limit danych, prędkości, czasu połączenia itp.

Jeżeli jednak zależy nam na większej anonimowości i jakości połączenia (mowa też tu o jego bezpieczeństwie), to warto rozważyć kupno abonamentu. Przy wyborze warto spojrzeć na oferowane lokalizację, poziom zabezpieczeń czy dostępność połączenia na różnych urządzeniach. Z VPN można bowiem korzystać na większości urządzeń: na komputerze, telefonie, tablecie. Niektóre VPN oferują również udostępnienie danych do połączenia, dzięki czemu możemy całą sieć domową nim objąć. Ukrycie tożsamości poprzez VPN to jednak nie wszystko, co da się zrobić dla lepszej prywatności.

Prywatny mail i bezpieczna wyszukiwarka — czyli dodatkowe środki anonimowości

Choć połączenie VPN daje dużą dozę prywatności, warto jednak zmienić nawyki i platformy, z których się korzysta. Można bowiem przez przypadek zdradzić swoją tożsamość podczas korzystania z Internetu, a tego nie chcemy. Dobrym pomysłem jest więc rejestracja maila w serwisie ProtonMail. Wszelkie otrzymywane i wysyłane wiadomości są szyfrowane kilkuetapowo, dzięki czemu żadna osoba trzecia nie będzie w stanie sprawdzić ich zawartości. Rejestracja jest bezpłatna, a korzystanie darmowe.

Warto również zmienić wyszukiwarkę. Wspominaliśmy bowiem u góry o tym, jak większość z nich przechowuje dane o użytkownikach. Dobrą alternatywą jest wyszukiwarka DuckDuckGo. Twórcy platformy wielokrotnie podkreślają, że nigdy nie przechowywali ani nie przekazywali nikomu danych o nas. W związku z tym nie znajdziemy tam spersonalizowanych wyników ani podobnych reklam. DuckDuckGo jest zatem dobrą alternatywą, która nie będzie nas w żaden sposób śledzić, niezależnie od tego, czy przeglądamy normalnie, czy w trybie incognito.

Przygotowano na podstawie materiałów ze strony Top VPN – rankingu usług VPN.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments