Protezy zębowe powszechnie wykorzystywane są w przypadku utraty wielu zębów lub bezzębia. Najczęściej stosują je osoby starsze. Gdy są odpowiednio dopasowane oraz pielęgnowane nie powinny nastręczać trudności. Niestety, zdarzają się i takie sytuacje, kiedy proteza zębowa może przyczynić się do powstania szeregu uciążliwych problemów.
Spis Treści
Najczęstsze problemy z protezami zębowymi
Współczesne protezy zębowe wykonuje się w taki sposób, aby możliwie jak najlepiej pasowały do kształtu dziąseł danej osoby. Niestety, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet najlepiej zrobiona proteza zębowa nie zastąpi w pełni naturalnych zębów.
Wśród najczęściej wymienianych problemów z protezami zębowymi wymienia się:
Problem 1: Podrażnienia i stany zapalne dziąseł i jamy ustnej
Jednym z problemów z protezami zębowymi, z którymi borykają się pacjenci, jest problem aft i małych owrzodzeń w obrębie jamy ustnej. Jeżeli nasza proteza nie jest odpowiednio dopasowana, może się zdarzyć, że przypadkowo przygryziemy sobie wewnętrzną część wargi, policzka lub język. W miejscu zranienia bardzo łatwo powstają afty. U osób, u których choć raz pojawiła się afta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem ten będzie powracał. Aby zminimalizować ryzyko powstania stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny. Protezy powinno się myć tak samo jak zęby naturalne, czyli po każdym posiłku lub minimum dwa razy dziennie, używając w tym celu specjalnych dwustronnych szczoteczek, które pozwalają na dotarcie do różnych zakamarków. Dodatkowo do czyszczenia protezy należy stosować specjalne preparaty czyszczące, które pozwolą na pozbycie się z jej powierzchni bakterii.
Problem 2: Przesuwające się protezy i odczuwanie bólu
Proteza powinna zapewnić komfort funkcjonalny i estetyczny. Rozumiemy to poprzez takie dopasowanie do dziąseł, które nie utrudnia rozdrabniania pokarmów, mówienia i nie sprawia jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Zwykle początki noszenia protezy są trudne. Jeżeli mamy pewność, że została ona odpowiednio wykonana, pozostaje nam cierpliwie czekać i przyzwyczaić się do nowych zębów. Jeżeli po upływie czasu nasza proteza nadal sprawia wyżej wymienione problemy, powinniśmy jak najszybciej udać się do protetyka, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo, że została ona nieprawidłowo wykonana.
Problem 3: Zanik kości u osób noszących protezy zębowe
Zanik kości to bardzo poważny problem, z którego nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę. Utrata zęba zaburza wzajemne relacje pomiędzy kością a zębami. Dziąsło i kość nie są już wystarczająco pobudzane przez zęby oraz korzenie, co powoduje, że kość szczęki zaczyna stopniowo zanikać, a dziąsła się obniżają. Zmieniają się również rysy twarzy. Kiedy to się dzieje, proteza ruchoma przestaje idealnie przylegać do śluzówki i zaczyna się przesuwać. Kremy mocujące do protez zwykle przynoszą jedynie chwilową ulgę. Zazwyczaj proteza staje się na tyle luźna, że co kilka miesięcy trzeba ją wymieniać na nową. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie zdecydowanie się na implanty stomatologiczne, które mogą pomóc w pozbyciu się opisanych problemów. Implanty zębowe pozwalają przywrócić estetykę oraz funkcje utraconych zębów. Zastępują naturalne korzenie zębowe i są umieszczane w tym samym miejscu w kości szczęk. Dzięki implantom problem zaniku kości zostaje wyeliminowany, ponieważ działają one jak korzenie, dające sygnał do okolicznych tkanek, że nadal używamy zębów. Co więcej, decydując się na implanty stomatologiczne, możemy mieć pewność, że proteza zębowa nie wypadnie w najmniej oczekiwanym momencie.
Częste wizyty u dentysty w celu kontroli protez i uzębienia
Osoby, które noszą protezy zębowe, zwłaszcza protezy częściowe, muszą pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych. Jest to bardzo ważne ze względu na pozostałe zęby, zwłaszcza te filarowe, czyli takie, na których opiera się proteza. W przypadku ich ekstrakcji konieczna będzie zmiana protezy. Ponadto, nawet jeśli proteza na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, może posiadać pewne ubytki, które dopiero zauważy dentysta. Uszkodzenia mogą powodować namnażanie się bakterii, a to z kolei prowadzić do stanów zapalnych czy nieświeżego oddechu.
Artykuł został przygotowany przez klinikę stomatologiczną Yes Dent we Wrocławiu z pełnym zakresem usług dentystycznych |