Rozbiórka hali przemysłowej krok po kroku - wszystko co musisz wiedzieć

Rozbiórka hali przemysłowej krok po kroku – wszystko co musisz wiedzieć

Warto przeczytać

Rozbiórka obiektu przemysłowego nie należy do najprostszych zadań i powinna być metodycznie zaplanowana. Każde zaniedbanie, niedopatrzenie czy chwila nieuwagi mogą być katastrofalne w skutkach, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi praca z ciężkim sprzętem. Doświadczona ekipa budowlana najlepiej dopilnuje wszelkich procedur i zadba o to, by rozbiórka przebiegła bezpiecznie i sprawnie. Dowiedz się, jak wygląda rozbiórka obiektu przemysłowego.

Krok 1 – przygotowanie hali przemysłowej do rozbiórki

Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie budynku do rozbiórki. Dlatego pracownicy biorący udział w rozbiórce powinni być dobrze przeszkoleni i przygotowani na każdą ewentualność. W pierwszej kolejności obowiązkiem fachowców jest upewnienie się, że na terenie rozbiórki nie znajdują się osoby trzecie. Drugim krokiem jest odłączenie budynku od wszelkich instalacji – na początku zwykle demontowane są instalacje elektryczne. Ponadto, przed przystąpieniem do rozbiórki, ekipa fachowców powinna zdjąć i zabezpieczyć wszystkie inne urządzenia znajdujące się na terenie obiektu przemysłowego i na poszczególnych jego elewacjach. W przypadku hal stalowych demontażowi poddaje się również podwieszane sufity oraz ścianki działowe i drzwi. Także murowane ściany muszą obowiązkowo zostać usunięte – ekipa wykorzystuje w tym celu technikę manualnego wyburzenia młotem. Ostatnim krokiem jest rozbiórka kominów i murków ogniowych.

Krok 2 – rozbiórka dachu hali przemysłowej

Gdy wszelkie prace początkowe zostaną ukończone, można przejść do właściwej rozbiórki. Demontażu połaci dachu i popularnej w przypadku hal stalowych blachy trapezowej dokonuje się za pomocą sprzętu specjalistycznego. Najczęściej używa się dźwigu, rusztowania i podnośnika. Odpowiednie rusztowanie jest tutaj kluczowe – dzięki niemu można w sposób bezkolizyjny zdemontować nie tylko okienną stolarkę, ale również rury spustowe i rynny. Bardzo ważne jest także zadbanie o bezpieczeństwo pracowników pracujących na wysokości. Punkty kotwiczenia znajdujące się na rusztowaniach powinny być więc regularnie sprawdzane, aby w razie upadku pracownika z wysokości nie doszło do tragedii.

Krok 3 – rozbiórka ścian hali przemysłowej

Rozbiórkę ścian rozpoczyna się zawsze od ściany szczytowej. Następnie demontowane są przęsła stalowe razem z płatwiami. Praktyką najczęściej stosowaną jest demontaż zewnętrznej ściany między ramami stalowymi. Następnie dokonuje się usunięcia samych ram. Nie wolno zapomnieć o podparciu ostatniego stalowego przęsła w górnej części konstrukcji zastrzałami. Przestrzeganie takiej kolejności jest bardzo ważne, dlatego nie można dopuścić do samowolki pracowników, gdyż może to grozić niekontrolowanym zawaleniem obiektu.

Ostatni etap prac rozbiórki hali przemysłowej

Na koniec ekipa fachowców usuwa posadzkę i jej poszczególne warstwy. Zwykle dokonuje się także rozkopania fundamentów i rozbiórki kanałów technicznych. Ponadto ekipa budowlana podejmuje się również uprzątnięcia zdemontowanych elementów. W niektórych przypadkach możliwe jest ponowne ich użycie. Często jednak zdarza się, że pewne materiały muszą zostać całkowicie zutylizowane. Takim materiałem jest azbest – kiedyś bardzo szeroko stosowany, dzisiaj całkowicie wyparty z powodu odkrycia jego szkodliwości. Odpady azbestowe pakowane są do specjalnych big bagów oraz znakowane w odpowiedni sposób. Następnie uprawnione do tego osoby przewożą je na miejsce składowania. Sprawdzone firmy rozbiórkowe zwykle posiadają umowy z jednostkami zajmującymi się utylizacją takich odpadów.

Rozbiórka hali przemysłowej – jakie są jej etapy?

Rozbiórka hali przemysłowej to skomplikowany proces, w którym nie ma miejsca na przypadkowość i samowolne działania. Wymaga ona działania według określonej kolejności. Bardzo ważny jest etap początkowy, a więc przygotowanie hali do rozbiórki. Wówczas fachowcy muszą dopilnować, aby odłączone zostały wszystkie instalacje. Ich obowiązkiem jest także zdjęcie i zabezpieczenie pozostałych urządzeń. Ponadto, na tym etapie demontuje się podwieszane sufity, drzwi i ścianki działowe. Rozbiera się również murki ogniowe oraz kominy. Gdy hala przygotowana jest już do głównych prac, fachowcy przechodzą do rozbiórki dachu. W tym celu wykorzystuje się sprzęt specjalistyczny. Kluczową kwestią na tym etapie jest zadbanie o bezpieczeństwo pracowników pracujących na wysokościach. Następnie ekipa rozbiórkowa zajmuje się demontowaniem ścian hali przemysłowej. Ta faza prac wymaga ogromnego skupienia i precyzji, gdyż wszelka pomyłka może grozić niekontrolowanym zawaleniem. Ostatni etap obejmuje usunięcie posadzki, rozbiórkę fundamentów oraz utylizację materiałów pozostałych z rozbiórki.

Artykuł przygotwała Trans-Ziem z Krakowa zajmująca się robotami ziemnymi i wyburzeniami.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments