Usługi pogrzebowe Szczecin w innej perspektywie, czyli co to jest pogrzeb spersonalizowany

Usługi pogrzebowe Szczecin w innej perspektywie, czyli co to jest pogrzeb spersonalizowany

Warto przeczytać

Planowanie pogrzebu należy do tematów tabu, jednak coraz więcej osób myśli o przygotowaniu własnego pochówku, albo o organizacji pożegnania bliskiej osoby. Powodem tego jest pragnienie, by pogrzeb był wydarzeniem wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Używając nowoczesnej terminologii możemy powiedzieć, że chęć uczynienia uroczystości pożegnalnych momentem szczególnym i godnym pamięci wywołuje trend do personalizacji pogrzebu.

Usługi pogrzebowe personalizowane – branżowe początki

Personalizacja pogrzebu to przede wszystkim uroczystości nawiązujące do zawodu, który za życia wykonywała zmarła osoba. Nawiązania to żałobnicy niosący trumnę ubrani w mundury, obecność samochodów służbowych, specjalnie wydelegowana orkiestra, salwa honorowa. Takie pogrzeby jak powszechnie wiadomo organizuje się dla strażaków, żołnierzy i policjantów. Drugim typem spersonalizowanego pogrzebu były ceremonie związane z zainteresowaniami zmarłego, takie jak na przykład pożegnanie członków koła łowieckiego, z towarzyszeniem charakterystycznych sygnałów muzycznych odgrywanych przez hejnalistów, lub orkiestrę. W miarę upływu lat personalizacja pochówku wyszła poza ramy służb i stowarzyszeń, co spowodowało zmianę konwencji pogrzebu, lub po prostu mniejsze do niej przywiązanie.

Skąd biorą się pomysły na spersonalizowany pogrzeb?

Firmy świadczące usługi pogrzebowe w Szczecinie podkreślają, że nie ma dwóch takich samych uroczystości. Każda żegnana osoba była za życia niepowtarzalną indywidualnością, a smutek i rozpacz żałobników wynikają nie tylko z tęsknoty ale i ze zrozumienia, że obecności konkretnej osoby nie da się w żaden sposób zastąpić. Indywidualizm przejawiamy za życia przy każdej właściwie możliwej okazji, począwszy od wyboru ulubionych kolorów, poprzez ubiór, fryzurę i hobby po życiowe wydarzenia i związane z nimi decyzje. Dla niektórych osób indywidualizm jest formą rywalizacji, dla innych oznaką wolności i niezależności. Ekspresja indywidualności pozwala na samopoczucie bycia kimś wyjątkowym, nic więc dziwnego że niemal każda dziedzina życia ma swoje opcje personalizacji. Trend nacisku na indywidualność nie omija również branży usług pogrzebowych. O Wyjaśnienie tego zjawiska poprosiliśmy zakłady pogrzebowe ze Szczecina.

Usługi pogrzebowe w Szczecinie – ewolucja oferty

Usługi pogrzebowe w Szczecinie mają szczególny charakter, ponieważ właśnie w tym mieście znajduje się największy w Polsce cmentarz. Firmy świadczące usługi pogrzebowe w Szczecinie działają więc z większą dbałością o jakość, co wymuszają warunki ponadprzeciętnej konkurencji. Jak wygląda sprawa personalizacji pogrzebów w Szczecinie? Otóż według przedstawicieli tutejszych zakładów, usługi pogrzebowe kojarzą się potocznie z pewnym schematem, który poprzez obecność akcentu letalnego (związanego ze śmiercią) odbierany jest jako niezmienny, a przy tym niezmiennie nieprzyjemny i co to dużo mówić – niezmiennie nudny. Tak naprawdę personalizacja usług pogrzebowych w Szczecinie zaczęła się od pytań Klientów o samopoczucie związane z organizacją pochówków. W postrzeganiu osób nie związanych z branżą pogrzebową, ceremonie różniły się od siebie wyłącznie ilością składanych na mogile kwiatów i liczebnością konduktu. Ale już wtedy uroczystości znacznie się od siebie różniły, bo jest tu mnóstwo decyzji do podjęcia i każda rodzina, lub każde grono żałobników opowiadało się za czymś zupełnie innym od pozostałych pochówków. Orkiestra, albo sprzęt odtwarzający, czy może hejnalista, albo chór. Krótkie nabożeństwo w kaplicy, a może msza w kościele i potem przejazd na cmentarz? A może spotkanie kontemplacyjne połączone z herbatą w wynajętej sali bez symboli religijnych? Kiedy zbierze się te wszystkie wyznaczniki, wówczas na pierwszy rzut oka widać, że rosnący w branży funeralnej trend do personalizacji pogrzebów jest naturalną konsekwencją ewolucji rynku usług.

Ostatnia wola, czyli pogrzeb personalizowany na życzenie

Personalizowane usługi pogrzebowe w Szczecinie to przede wszystkim realizacja ostatniej woli zmarłej osoby. Nie zawsze jednak zakład pogrzebowy opiera się wyłącznie na wskazówkach i życzeniach pozostawionych w testamencie. Zdarzają się ludzie, którzy potrafią w towarzystwie krewnych, lub najbliższych przyjaciół skontaktować się z zakładem i omówić niektóre szczegóły na kilka lat przed przewidywanym terminem pogrzebu. W wielu rodzinach funkcjonuje wspomnienie babci, która na kilka lat przed śmiercią miała już przygotowaną sukienkę do trumny. Ale zainteresowanie własnym pochówkiem przejawiają również osoby zdrowe, energiczne i aktywne toteż nie budzi zdziwienia fakt, gdy na zaplanowaniu uroczystości pożegnalnej zajmują się osoby w podeszłym wieku, które mają przeczucie, że wkrótce zaczną tracić świadomą zdolność do komunikacji. Zazwyczaj są to osoby starsze, świadome coraz gorszej kondycji swojej pamięci oraz nieuleczalnie chore, jak i ludzie po zdiagnozowaniu chorób neurowegetatywnych takich jak choroba Alzheimera.

Usługi pogrzebowe w Szczecinie a obwarowania prawne

Wskazówki organizacji ceremonii pochówku są powodowane chęcią wpłynięcia na wspomnienia z pogrzebu. Dla niektórych nie do zniesienia jest myśl, że kiedy ich zabraknie bliscy wpadną w rozpacz i nie będzie miejsca na inne emocje. Co charakterystyczne, często można zauważyć prawidłowość, że osoby, które nie lubią pogrzebów nie chcą odchodzić w atmosferze przygnębienia, w towarzystwie ciemnych kolorów i smutnej muzyki. Stąd życzenie, by żałobnicy ubrali się w jasne kolory, dyspozycje odegrania ulubionych piosenek o pozytywnym czy wręcz radosnym wydźwięku. Najbardziej spersonalizowane usługi pogrzebowe świadczy się przy okazji uroczystości dla osób, które za życia określały się jako niewierzące, albo wyznające którąś z alternatywnych religii, nie mających ani zbyt licznych wspólnota, ani silnego przedstawicielstwa w Polsce. Tam gdzie nie ma tradycyjnego dla danej religii scenariusza pogrzebu, tam schemat pochówku tworzy się na nowo. Możliwości są praktycznie nieograniczone, o ile nie naruszają przepisów. Co to znaczy? Polskie ustawodawstwo zabrania między innymi rozsypywania prochów, zarówno nad zbiornikami wodnymi (jezioro, morze) jak i na wskazanych terenach, przy czym nie chodzi tu tylko o tak zwane „Pola Pamięci”. Jak wspominają przedstawiciele firm świadczących usługi pogrzebowe w Szczecinie niektórzy odchodzący życzyliby sobie zostać rozsypani w ulubionym sadzie, albo na leśnej polanie.

Personalizacja a konkurencyjność

Budowa witryn internetowych sugeruje istnienie branżowych poziomów jakości. To co dla normalnego zakładu pogrzebowego jest czymś oczywistym, dla mniejszej firmy z niewielkiej miejscowości będzie tylko zagraniem marketingowym. Efekt jednak będzie taki, że zarówno elastyczny dom pogrzebowy z miasta wojewódzkiego jak i zakład z małego miasteczka będą mieć zbliżone oferty, bo tego wymaga konkurencyjność. W ten sposób do branży wkroczył termin „funeral planning”. Kilka firm wprowadziło tę usługę, pozostałe zaś aktualizując swoje internetowe wizytówki nie chciały pozostać w tyle i tak branża weszła na nowy poziom funkcjonowania. Współcześnie sporządza się więc wytyczne oraz finansuje ceremonie pogrzebowe jeszcze za życia. W efekcie pochówek zostaje wzbogacony o części artystyczne, konsolacje połączone z wystawami sztuki, oprawy kwiatowe nie ustępujące rozmachem oprawom weselnym, oryginalne sentencje na klepsydrach i nietuzinkowe szaty graficzne nekrologów. Pojawiają się też pamiątki rozdawane uczestnikom uroczystości podczas stypy. Wszystko to oczywiście każda rodzina i każde grono żałobników jest w stanie zrealizować samodzielnie, ale firmy świadczące usługi pogrzebowe w Szczecinie działają w warunkach zwiększonej konkurencyjności toteż poza obowiązkami związanymi z dokumentacją, czy sprawami administracyjnymi biorą na siebie również i takie zadania.

Usługi pogrzebowe w Szczecinie a trendy organizacyjne

Szacuje się, że trend personalizacji pogrzebów będzie się nasilać. Firmy świadczące usługi pogrzebowe są na to przygotowane, stale modyfikując swoje sieci koneksji i kontaktów biznesowych, poszerzając je np. o nowych producentów akcesoriów takich jak indywidualnie wykonane trumny, czy ręcznie malowane urny. Inwestują też w rozwój swoich pracowników poprzez szkolenia psychologiczne, kursy florystyczne, praktyki organizacyjne pozwalające na lepsze dopasowanie działalności do preferencji Klientów. W sieci kontaktów i rekomendacji zakłady pogrzebowe mają zazwyczaj gwarancje współpracy z kilkoma profesjonalnymi Mistrzami Ceremonii, zdolnymi opracować projekt niepowtarzalnej uroczystości na indywidualne życzenie. Dochodzi do tego wkomponowanie w program uroczystości wybranych utworów muzycznych, poezji, pokazów zdjęć lub filmów wspominających zmarłą osobę, jak również odtworzenie specjalnego nagrania przygotowanego na tę okoliczność przez zmarłego jeszcze za życia. Personalizacja usług pogrzebowych to także kontakty z innymi przedsiębiorcami dzięki uczestnictwu w targach funeralnych i innych branżowych spotkaniach oraz w internecie na forach branżowych, gdzie dochodzi do stałej wymiany doświadczeń.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments