Krótkoterminowe bony lokacyjne

Krótkoterminowe bony lokacyjne

Widomości i informcje

Wśród licznych papierów wartościowych, którymi można posługiwać się w biznesie, są krótkoterminowe bony lokacyjne. Ich charakterystyczną cechą jest krótki termin wykupu, który nie przekracza jednego roku.

Takie bony lokacyjne mogą być traktowane jako rodzaj zabezpieczenia krótkoterminowej pożyczki zaciągniętej przez skarb państwa lub bank u osób fizycznych bądź też prawnych. Krótkoterminowe bony lokacyjne mogą być sprzedawane zarówno przez banki (można wtedy mówić o bonach bankowych), mogą być również emitowane i sprzedawane przez państwo. W tym drugim przypadku są nazywane już bonami skarbowymi.
Zarówno bony bankowe, jak i bony skarbowe są adresowane do tych którzy posiadają dość spore rezerwy gotówkowe. Bony takie najczęściej kierowane są zatem do banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz funduszy zbiorowego inwestowania. Mogą z nich również korzystać te przedsiębiorstwa, którym udało się zgromadzić większe rezerwy gotówki.
Zazwyczaj bony takie są sprzedawane z dyskontem, co oznacza, że ich wartość jest z góry zmniejszona o należne nabywcy odsetki. Sprzedaje się je przeważnie w cenie niższej od nominalnej. Często bony takie trafiają do sprzedaży w drodze przetargu.
W jaki sposób można korzystać z takich bonów? Najczęściej bony skarbowe są wykorzystywane w przypadku pojawienia się deficytu budżetowego, czasami korzysta się z nich również w celu spłacenia części zadłużenia państwa w latach ubiegłych.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments