Lepsza sytuacja finansowa Polaków?

Lepsza sytuacja finansowa Polaków?

Widomości i informcje

Czy wiesz na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy? Sytuacja gospodarcza w kraju i prognozy na 2018 rok. Na jakie wydatki dzieli się miesięczny budżet przeciętnego rodaka?

Z ostatniego raportu opublikowanego pod koniec roku 2017 przez Narodowy Bank Polski wynika, że sytuacja finansowa w kraju poprawia się. Prognozy na obecny 2018 rok są bardzo obiecujące. Sytuacja w sektorze przedsiębiorstw jest dosyć stabilna. Czy na pewno sytuacja gospodarcza polski jest tak dobra? Prawdziwą kulą u nogi dla osób prowadzących działalność gospodarczą staje się wprowadzona ustawa o tak zwanym odwróconym VAT co spowodowało zmniejszenie kwot pozostających do dyspozycji firm. Zaostrzone przepisy dotyczące udzielania kredytów przez banki przyczyniają się do pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstw a przede wszystkim do coraz większych problemów z opłacaniem zobowiązań. Jakie są realia? Z ust Adama Glapińskiego prezesa Narodowego Banku Polskiego a jednocześnie przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej padły pozytywne słowa dotyczące stóp procentowych.

Oznacza to, że Narodowy Bank Polski nie zamierza podnieść stóp procentowych do 2020 roku. Obecnie już na początku roku 2018 wysokość inflacji jest na poziomie niższym niż NBP zapowiadał w poprzednim a wynosi 1,6% – 2,5%. Co w tym pozytywnego? Każdy obecny i przyszły kredytobiorca doceni ten fakt w postaci niskich odsetek naliczanych do kredytów. Maksymalna wysokość odsetek może wynosić  10% w skali roku co pozwoli uratować portfele nie jednego obywatela. Polska gospodarka wzrasta rekordowo szybko bo aż o 4%. Nie jest to może szalenie zadowalający wynik biorąc pod uwagę wzrost o 7% 10 lat temu ale jednak obecny wynik w jakim rozwija się gospodarka w kraju jest największy w porównaniu jaki utrzymywał się w poprzednich kwartałach.

Co to właściwie jest stopa procentowa? Jest to najprościej ujmując koszt lub cena kapitału jaką należy zapłacić jego właścicielowi po określonym czasie. Pod zawiłą definicją nie ukrywa się nic innego jak procent od pożyczonej kwoty obliczany na pełen rok czyli są to tak zwane odsetki. Wiele osób ze stwierdzeniem oprocentowanie łączy właśnie odsetki ale już określenie stopa procentowa nie koniecznie bywa zrozumiałe. Nic dziwnego, nie każdy świetnie się czuje w bankowości i finansach. Tak więc tajemniczy zapis na kredycie lub pożyczce zwany RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania innymi słowy całkowity koszt zaciągniętego zobowiązania i właściwie jest to najważniejsza informacja jaka znajduje się na umowie kredytowej lub pożyczkowej. Na co najwięcej pieniędzy wydają Polacy? Wzrost stóp procentowych jest także powodem podwyższenia poziomu zarobków oraz konsumpcji. A na co najwięcej wydajemy? Według informacji z Głównego Urzędu Statystycznego można wnioskować, że razem ze wzrostem zarobków podwyższyły się również wydatki bo aż o ponad 4%. Mimo tego wciąż najwięcej wydajemy na jedzenie i rachunki związane z zamieszkaniem tj. prąd, gaz, śmieci, telewizja i Internet. Zadziwiająco mało bo tylko 3% wydajemy na używki takie jak alkohol i papierosy, zdrowie i opieka medyczna nie klasyfikuje się dużo wyżej bo tylko 5,6% co powoduje, że staje niemal na równi z odzieżą i obuwiem, które wynoszą 5,4%. Na co więc wydajemy pieniądze? Dużą część a jest to aż 20,01 % pochłania transport tj. bilety autobusowe, kolejowe lub paliwo do własnego auta.

Okazuje się, że kultura i rekreacja zajmuje zaledwie 6,7% miesięcznego budżetu polaka a reszta bo aż 24% to wydatki związane z wyposażeniem mieszkania. Co zmienił program 500+?  Z pewnością program rodzina 500+ wpłynął na poprawę jakości życia większości rodzin. Pewna kwota wpływająca co miesiąc na konto przez cały rok zwiększa budżet gospodarstw domowych co korzystnie wpływa na dalszy rozwój gospodarki. W okresach, które przypadają na czas wypłaty tego świadczenia lub tak zwanego świadczenia rodzinnego odnotowuje się znaczny wzrost wydatków. Dodatkowy zastrzyk gotówki wielu rodzinom pozwolił wyjść z długów za sprawą zwiększonego budżetu a także regularnie opłacać rachunki i czesne za przedszkole czy nawet wycieczkę szkolną. Polacy jednoznacznie stwierdzają, że świadczenie poprawiło ich jakość życia. Gdzie najczęściej robimy zakupy? Liderem wśród sprzedaży jest wcale nie taka tania Żabka, najbardziej znana Biedronka i Carrefour. Wiele bo aż 1/3 pensji wydajemy na zakupy przez Internet.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments